čtvrtek 9. listopadu 2023

Mexický bochánek mrtvých Pan de Muerto

Vlastně jsem se letos prvně doslechla o tomto mexickém svátku, a to díky dceři, která ho slavila ve škole v rámci výuky španělského jazyka. Día de los Muertos je podobným svátkem, jako naše Dušičky. Slaví se také 2. listopadu, ale na rozdíl od našeho poklidného vzpomínání, Mexičané slaví zvesela. Je to vlastně takový "piknik" živých s mrtvými. Rodiny oslavují skoro celou noc a tím se setkávají se svými zesnulými.

Věří totiž, že 1. listopadu se vrací na náš svět duše zemřelých dětí a o den později i dospělých. Na jejich počest pak doma nebo na hřbitovech staví oslavné oltáře s fotografiemi zemřelých, které bohatě zdobí. Najdete na nich květiny, nejčastěji to jsou afrikány, které zahánějí zlé duchy, svíčky, malé cukrové lebky, pokrmy, které měl zemřelý rád a v případě dětí také hračky.

Na oltářích také nesmí chybět tradiční bochánek mrtvých neboli Pan de Muerto. Ten znázorňuje tělo, zkřížené kousky těsta pak kosti a na vrcholu je malá kulička symbolizující lebku. Tento velmi nadýchaný a vynikající pekařský zázrak si určitě vyzkoušejte upéct. Vážně to stojí za to.


Suroviny na těsto:

800 g hladké mouky
3/4 hrnku krupicového cukru
1/2 kostky droždí
1/2 hrnku teplého mléka
3 velká vejce
3 žloutky
150 g másla pokojové teploty nakrájené na malé kousky
kůra z jednoho chemicky neošetřeného pomeranče
2 lžíce vody z pomerančových květů
špetka soli

Postup:

1. Připravíme si kvásek. Droždí rozdrobíme do misky a posypeme lžičkou cukru. Třeme a mícháme tak dlouho, až bude droždí tekuté. K němu z odměřeného množství teplého mléka přilijeme polovinu, stejně tak přidáme 1 lžíci mouky, zamícháme a necháme cca 20 minut vzejít.

2. Mezitím si nastrouháme kůru z pomeranče. Dbáme na to, aby jsme použili jen oranžový povrch a ne tu bílou část pod ním, která je hořká.

3. Do mísy nebo mixéru vložíme mouku, sůl, cukr, kvásek, vejce a vše smícháme dohromady. Když už nevidíme sypké suroviny, postupně zapracujeme po kouskách máslo. Ze začátku je to velmi lepivá a měkká hmota. Do ní ještě přidáme vodu z pomerančových květů a pomerančovou kůru.

4. Těsto je stále velmi měkké a tak můžeme mít potřebu do něj přidávat mouku, ale buďte trpělivý a pokračujte v hnětení. Je třeba dát čas lepku, aby se aktivoval. Po více jak půl hodině hnětení se těsto spojí. Bude stále měkké, ale kompaktní.

5. Čistou mísu vytřeme mírně olejem a umístíme do ní těsto, které také lehce potřeme olejem, aby nevysychalo. Přikryjeme fólií a necháme 75 minut kynout na teplém místě.

6. Když těsto zdvojnásobí svůj objem, je připraveno k přípravě chleba. Pracovní desku si jemně posypeme moukou. Pomocí stěrky ho vyklopíme na pomoučněnou plochu. Rozdělíme ho na 4 stejné díly. Ze tří částí vytvarujeme bochánky, které umístíme na plechy vyložené pečicím papírem.

7. Do čtvrté části těsta přidáme trochu mouky, protože z něj budeme tvořit "kosti" a tak ho potřebujeme trochu tužší. Nejdříve si oddělíme tři menší kousky na horní "lebky" a zbylé těsto rozdělíme na 6 stejných dílů. Z každého dílu utvoříme váleček, který uprostřed ztenčíme. Tím nám vzniknou dva spojené válečky a ty pak opět uprostřed nich ztenčíme. Ve výsledku to pak vypadá jako 4 korálky na niti. 

8. Bochánky natřeme pomocí štětce vodou, ale jen v tom místě, kde budeme křížit těsto symbolizující "kosti". Aby nám na to místo přilnulo. Na tato navlhčená místa, křížem přilepíme připravené válečky. Umístíme je od jednoho kraje bochánku k protilehlému a druhý křížem přes něj. Vršek opět navlhčíme a přidáme kuličku z těsta, které znázorňuje "lebku". Opět necháme přes hodinu přikryté utěrkou vykynout.



9. Troubu předehřejeme na 170°C a vložíme do ní vykynuté chleby. Pečeme cca 25 - 30 minut, dokud nejsou zlatohnědé. Přendáme je na mřížku a necháme trochu vychladnout. Ještě teplé je potíráme rozpuštěným máslem a posypeme krupicovým cukrem. Přebytečný cukr oklepeme.





Žádné komentáře:

Okomentovat